PLC چیست

به شما پیشنهاد می کنیم حتما از آموزش 0 تا 100 PLC (جامع ترین آموزش PLC زیمنس) دیدن نمایید. کار با یک plc را می تواند به راحتی به عنوان یک روش اسکن چرخشی که به عنوان چرخه اسکن شناخته می شود متوجه شد. ‏plc انقلابی در صنعت به حساب می‌آیند که پراکندگی صدها آمل مکانیکی را در بسترplant کنترل نمودند . بدنه بلوک که شامل توابع و دستورهایی است که باید در بلوک اجرا شود.

PLC در اجرای هر خط از برنامه مقدار حاصل از اعمال منطقی را در بیتی به نام RLO به معنی نتیجهٔ عملیات منطقی قرار می‌دهد. در PLCهای کوچک همهٔ موارد (پردازنده، I/O، منبع تغذیه در یک واحد و در PLCهای بزرگتر هر یک در واحدی مجزّا جای داده شده‌اند. اما چون منطقی‌ست، دارای اشتباه کمتری و در برخی موارد مقرون به صرفه اقتصادی و کار با آن ساده‌تر و بهتر است.

پی ال سی با افزودن یک شات سیگنال های ورودی و خروجی آنالوگ، تایمرها و شمارنده های پیشرفته، ریاضیات ممیز شناور، ترتیب دهنده های درام و توابع ریاضی به تکامل خود ادامه داد. داشتن عملکرد داخلی PID (Proportional-Integral-Derivative) یک مزیت بزرگ برای پی ال سی های مورد استفاده در صنعت فرآیند بود. مجموعه‌های متداول دستورالعمل‌ها به جعبه‌های داده پرکننده تبدیل شدند که برنامه‌نویسی را کارآمدتر کردند. ظاهر برنامه نویسی پی ال سی مستلزم آن بود که به راحتی توسط برقکاران تعمیر و نگهداری و مهندسان کارخانه قابل درک و استفاده باشد. همانطور که سیستم های کنترل مبتنی بر رله تکامل یافتند و پیچیده تر شدند، استفاده از نمودارهای سیم کشی مکان اجزای فیزیکی نیز به منطق رله تبدیل شد که به صورت نردبانی نشان داده می شود.

  • تغییر عملکردها و تابع‌ها به‌راحتی و تنها با فشار دادن یک دکمه قابل انجام است و نیازی به سیم‌‌کشی‌های مجدد و زمان‌گیر نیست.
  • فرمت های مدرن تری مانند منطق حالت و نمودارهای بلوک تابعی وجود دارند.
  • خودکارسازی این فرآیندها به حذف خطای انسانی، کاهش هزینه‌ها، سرعت بیشتر انجام کارها و در نهایت دستیابی به عملکرد بالاتر می‌انجامد.
  • به عنوان مثال، یک PLC تولید صفحات کتاب یا روزنامه ها را در چاپ افست تحت کنترل و نظارت قرار می دهد.
  • قبل از اینکه به کاربردهای مختلف PLC ها نگاه کنیم، ابتدا اصول اولیه پی ال سی را مورد بحث قرار خواهیم داد.

اگر می خواهید وارد دنیای اتوماسیون صنعتی شوید، شغل و حرفه‌ای به عنوان برنامه نویس PLC، یک انتخاب عالی است. پی ال سی در این صنعت، ماشین‌آلاتی را کنترل می‌کند که محصولات کاغذی را با سرعت بالا تولید می‌کنند. مثلاً PLC فرآیند تولید صفحات کتاب یا روزنامه را در چاپ آفست مانیتور و کنترل می‌کند. در برخی از ساختارها، رک یا قفسه‌ای که کل سیستم در آن قرار می‌گیرد را نیز بخشی از ساختار پی ال سی می‌دانند.

PLC ها می توانند به عنوان کنترل رله متوالی، کنترل حرکت، شبکه، سیستم های کنترل توزیع شده و موارد دیگر عمل نمایند. رایانه های سنتی به سادگی تعداد گزینه های ارائه شده PLC را ندارند و یافتن سخت افزار PLC با قابلیت مدیریت ورودی / خروجی اضافی نسبتاً آسان است. همچنین کاربران از طیف وسیعی از رابط های بالقوه انتخاب می کنند. به عنوان مثال، شما ممکن است یک مدل ساده انتخاب کنید که از یک سیستم ساده، سبک و سوئیچ استفاده کند. مدارهای رایانه ای PLC با خروجی 5 ولت DC کار می کنند و این از طریق ماژول منبع تغذیه تأمین می شود.

ماژول CPU و حافظه

این نوع پی‌ال‌سی‌ها (S7-200) ورودی و خروجی‌های بیشتری نسبت به مینی پی‌ال‌سی ها دارند (تا ۳۰۰ ورودی خروجی بیشتر) و در پروژه‌های متوسط استفاده می‌شوند. اگر PLC توان کافی را از منبع تغذیه دریافت نکند تا تمام بارها را تأمین کند، باعث افت ولتاژ در مدار کنترل یا فیوز‌ها شده و دستگاه از کار می‌افتد. منبع تغذیه، بیش از بقیه قطعات گرما تولید می‌کند و از آنجا که جهت مسیر هوای خنک کننده رو به بالا است.

عملیات اصلی یک پی ال سی این است که یک خروجی از پیش برنامه ریزی شده، بسته به سیگنال ورودی، با پیروی از مجموعه ای از قوانین انجام دهد. استفاده از ارتباطات سریال و پروتکل های مختلف پی ال سی همچنین به Pپی ال سی ها اجازه می دهد تا با سایر پی ال سی ها، درایوهای موتور و رابط های انسان به ماشین شبکه شوند. اخیرا اترنت و پروتکل هایی مانند اترنت/IP (برای پروتکل صنعتی) محبوبیت فوق العاده ای به دست آورده اند. متأسفانه قفسه کارت پی ال سی در عقب با مخلوطی از برق و سیگنال 24VDC و 120VAC باز بود. برای یک برقکار که سیگنال ها را در حین عیب یابی چک می کند، به طور تصادفی ولتاژ 120VAC را به 24VDC کوتاه کرده و کل سیستم پی ال سی را خارج می کند. به عنوان اولین استفاده از پی ال سی در یک شرکت بزرگ، شکست استفاده از پی ال سی در این مرکز تولیدی را برای چند سال محکوم کرد.

FATEK PLC

PLC ها کامپیوترهای ساده‌ای هستند که بخش ضروری اتوماسیون در طیف وسیعی از صنایع هستند. درسته که دستگاه‌های ارزان قیمتر مثل رزبری پای یا حتی آردوینو قابلیتهای زیادی دارند، ولی نمی‌توانند جایگزین PLCها در کاربردهای صنعتی شوند. با این حال شما میتونید پی ال سی‌هایی رو هم پیدا کنید که با قیمت‌های پایین‌تر و حدود 500 هزار تا یک میلیون تومان مثلاً از خانواده‌های دلتا یا زیمنس S7 200 کارتون رو برای شروع راه بندازه. کار کردن به عنوان یک برنامه نویس PLC یکی از جذاب ترین مشاغل در حوزه مهندسی در دنیا است. شما در این شغل این شانس را دارید که سیستم کنترل و نظارت را در صنایع استراتژیک طراحی کنید.

دستگاه PLC می‌تواند داده‌ها را از نقاط ضبط خودکار داده‌ها مانند سنسورها و یا از نقاط ورودی انسانی مانند دکمه‌ها و سویچ‌ها دریافت نماید. به عبارت دیگر، پی ال سی یک کامپیوتر است که برای اتوماتیک‌سازی فرآیندهای صنعتی طراحی شده است. ماژول CPU یا همان واحد پردازش مرکزی هسته اصلی یا ماژول اصلی تجهیزات PLC زیمنس را تشکیل می‌دهد. سی پی یو دیتاهای مختلف را از ماژول ورودی دریافت می‌کند و طبق برنامه‌ای در حافظه آن ذخیره شده و بر اساس منطق برنامه دیتاها را پردازش کرده و دستوراتی را برای خروجی‌ها ارسال می‌کند. هر چه قدر سرعت پردازنده یا CPU بالاتر باشد، پردازش دیتاها سریع‌تر بوده و عملکرد PLC نیز بهتر خواهد بود.

از جمله اطلاعاتی که برای تصمیم‌گیری و تشخیص بهتر در اختیار اپراتور قرار می‌گیرد، می توان به اطلاعتی که به پیشگری از خطرها و خرابی‌ها کمک plc 1200 زیمنس می‌کند؛ اشاره کرد. تمامی PLC های قدیمی و جدید دارای ویژگی‌های متمایز کننده‌ای هستند که استفاده از آنها را به جای سیم‌کشی‌ها و پیکربندی‌های قدیمی، به صرفه‌تر می‌کند. ۲-عملکرد دستگاه‌ها در کارخانه چگونه است؟ PLCها وظیفه‌ی کنترل دستگاه‌ها را دارند. برخی از انواع صنعتی که PLC را می توان به طور گسترده در آنها استفاده کرد.

PLC چیست