3 راه برای تشخیص بهترین فرش ماشینی در جهان

3 روش شناسایی بهترین فرش ماشینی آشنا می کنیم تا بتوانید به راحتی بهترین برند را بشناسید.

بررسی نخ کار شده در خاب فرش ماشینی

نوع نخ خاب فرش مهمترین عامل در تعیین کیفیت فرش است زیرا بیش از 70 درصد وزن فرش را این نخ تشکیل می دهد که به آن نخ پرز نیز می گویند. از این نخ برای بافت گره های رنگی استفاده می شود و کیفیت آن ارتباط مستقیمی با قیمت و ماندگاری فرش دارد.

فرش ماشینی اکریلیک با استفاده از 100 درصدی استفاده از الیاف اکریلیک جزو بهترین فرش های ماشینی است. این الیاف مصنوعی گرم و سبک هستند و شبیه پشم هستند.

فرش‌های اکریلیک خالص بافت در مقایسه با پلی استر (ریون) یا پلی پروپیلن در برابر عوامل محیطی مانند روغن، مواد شیمیایی و نور خورشید مقاومت بیشتری دارند. از طرفی این نوع فرش ها قابلیت شستشو بالایی دارند و به راحتی از آلودگی پاک می شوند.

روش های مختلف شناسایی فرش اکریلیک

فرش های اکریلیک را به راحتی می توانید شناسایی کنید ما در ادامه مهم ترین آزمون های بررسی و تست فرش برای صحت استفاده نخ اکریلیک به شما آموزش می دهیم

لغزش دست روی فرش در هنگام لمس فرش

فرش را لمس کنید اگر دستتان به راحتی روی فرش می لغزد و احساس چسبندگی نمی کنید، فرش اکریلیک است.

بوی فرش

یکی از مرسوم ترین روش های تست و امتحان فرش ماشینی این است که فرش ماشینی را بو کنید زیرا فرش ماشینی اکریلیک بوی پلاستیک یا فرآورده های نفتی نمی دهد.

شفافیت رنگ ها

یکی دیگر از تست های مرسوم برای صحت این که فرش ماشینی خریداری شده اکریلیک است این است که فرش های اکریلیک در مقایسه با انواع دیگر مانند پلی استر رنگ های شفاف و زنده ای دارند.

 

هزینه بالای نخ های اکریلیک باعث شده است که برخی از کارخانه ها برای کاهش هزینه ها، اکریلیک را با نخ های پلی استر یا پلی پروپیلن ترکیب کنند.

هرچه درصد الیاف اکریلیک کمتر باشد، بهتر است. هرچه کیفیت و قیمت فرش کمتر باشد، قیمت آن نیز کاهش می یابد.

هیت ست بودن فرش اکریلیک

عملیات حرارتی و هیت ست کردن فرآیندی است که دستگاه قبل از بافتن فرش روی الیاف انجام می دهد. در این فرآیند الیاف فرش با بخار گرم می شوند.

فرآیند حرارت دهی و هیت ست کردن کیفیت و دوام فرش ماشینی را تا حد زیادی بهبود می بخشد و خریداران توجه ویژه ای به فرآیند گرم شدن الیاف فرش ماشینی دارند زیرا امکان پارگی برای نوع قاب این بافت بسیار زیاد است. فرش‌ها بسیار کم هستند، از طرفی فرش‌ها و قالی‌ها نرم‌تر هستند. .

جالب است بدانید که فرش های حرارتی از نظر ظاهری متراکم تر به نظر می رسند و به همین دلیل طرح و نقش و نگار فرش را بهتر نشان می دهند.

یکی دیگر از خوبی های فرش های ماشینی اکریلیک هیت ست شده این است که پس از شستن حالت اولیه خود را از دست نمی دهند و رنگ نمی بندند.

مثل همیشه، با لمس فرش می توانید این را تشخیص دهید. به طور کلی این نوع فرش ها بافتی نرم و کرکی دارند. البته برای پی بردن به این مشکل کمی تجربه لازم است. بنابراین ارزش خرید از یک فروشگاه معتبر را دارد تا مطمئن شوید.

شمارش گره های طولی و عرضی راه تشخیص شانه و تراکم فرش ماشینی

یکی از عوامل اصلی در تعیین قیمت و انتخاب بهترین فرش ماشینی، تراکم آن است. تراکم تعداد گره های بافته شده در فرش است. اکنون دو نوع چگالی داریم:

تراکم متقاطع (یا شانه فرش)

تراکم عرضی فرش با شمارش گره ها در عرض آن به دست می آید.

مثلاً وقتی می گوییم یک فرش 1000 شانه دارد یعنی در هر متر فرش باید هزار گره باشد. (یا در مقیاس کوچک هر 10 سانتی متر، 100 گره)

برای خرید بهترین فرش ماشینی باید به سراغ فرشی با شانه بلندتر بروید زیرا نقش ها کوچکتر به نظر می رسند و در این نوع فرش جلوه دستباف تری دارند.

چگالی طولی

تراکم طولی یک فرش که با شمارش تعداد گره ها در طول فرش محاسبه می شود، به همین سادگی است!

هر چه تراکم طولی فرش بیشتر باشد، ساختار آن سفت تر است که استحکام و دوام آن را افزایش می دهد.

یک فرش ماشینی معمولی باید دارای 700 شانه و تراکم 2550 باشد. طبیعتاً هر چه این سایز بالاتر باشد، کیفیت و قیمت بالاتری دارد، اما اگر می خواهید بهترین فرش تولیدی را خریداری کنید، باید به سراغ نوع فرش 1200 و حتی 1500 با تراکم بالای 3600 مایل دریایی بروید.

نکات مهم برای خرید بهترین فرش ماشینی در ایران

خوب، با ویژگی های اصلی یک فرش ماشینی خوب آشنا شدیم، حالا وقت آن است که به سراغ چند نکته مهم برای خرید برویم:

گول فرش های طرح دار را نخورید!

فرش هایی که با نام «طرح فرش 700 شانه» یا «طرح 1000 شانه» به بازار عرضه می شوند، در واقع شبیه فرش های 500 شانه هستند، اما تفاوت آن ها در این است که طرح آنها کمی جدیدتر از فرش 500 شانه معمولی است.

فرش 700 شانه و فرش 1200 شانه جزو زیباترین و جذابترین فرش های ماشینی در جهان است. جذابیت این فرش ها به این خاطر است که به خاطر نوع بافت بسیار شبیه به فرش های دستبافت است.

فرش های تبدیل شده را نخرید

جالب است بدانید که همه ماشین ها نمی توانند فرش هایی با تراکم بالا یا شکل های خاص مانند فرش گرد یا بیضی ببافند. به عنوان مثال، فرش های متراکم نیاز به ماشین آلات با تکنولوژی بالا و ابزار دقیق بالا دارند. اما از آنجایی که این نوع ماشین ها گران هستند، برخی از تولیدکنندگان خانگی ماشین های 500 شانه را به انواع 700 شانه ای تبدیل می کنند.

نکته اینجاست که ابزارهای تبدیل فقط می توانند دقت شانه را برآورده کنند و در دراز مدت مقدار آن را کاهش دهند! همانطور که قبلاً گفتیم یک فرش 700 شانه واقعی باید حداقل تراکم 2550 داشته باشد در حالی که این فرش ها معمولاً 1500 گره هستند!

همه فرش های اکریلیک خوب نیستند!

سطوح اکریلیک مانند سایر محصولات دارای ویژگی های متفاوتی هستند. به عنوان مثال در بهترین فرش های ماشینی معمولا از نخ های ساخت آلمان استفاده می شود که کیفیت بالاتری نسبت به نمونه های ساخت ترکیه یا تایوان دارند.

فکر می کنم در خرید جاروبرقی به تمام نکات مهم پرداخته ایم، اما در نهایت اگر از یک فروشگاه معتبر خرید کنید، نگران این موضوع نباشید!

فرش شادرخ فروشگاه اینترنتی معتبر فرش

فرش شادرخ کویر کاشان معتبرترین فروشگاه اینترنتی فرش است. این فروشگاه با فروش انواع فرش ماشینی 700 شانه و 1200 شانه واقعی در تلاش است در راستای رضایت مردم است. یکی از خدمات فرش شادرخ امکان خرید اقساطی فرش است.