شناخت اصالت فرش ایرانی

اگر بخواهیم ریزتر و دقیق تر این مطلب را برای شما توضیح دهیم، باید گفت که نخ های فرش دستباف به ۳ دسته نخ خاب، نخ تار و نخ پود تقسیم سایت 700shane بندی می شوند. از دیگر رنگبندی های معروف فرش دستباف در کاشان، رنگ بندی کرم با حاشیه لاکی (قرمز) است. افرادی که پوست های حساسی دارند و به سادگی پوستشان متورم یا قرمز می شود، بهتر است در منزل خود از قالی های مصنوعی و ماشینی استفاده نکنند، زیرا الیاف مورد استفاده در ساخت فرش های ماشینی دارای مواد شیمیایی هست، اما بالعکس فرش ها و قالیچه های دست بافته به دلیل الیاف طبیعی که دارند از ایجاد حساسیت و آلرژی بر روی پوست جلوگیری می کنند. همین طرح و نقش را به سادگی میتوانید با انواع تابلو فرش دستباف و ماشینی ست کنید. از منظر طراحی، در کنار طرح های اصیل لچک و ترنجدار مدلهای مختلف از فرش های مدرن که با دکوراسیون های مدرن امروزی تناسب بیشتری دارد نیز طراحی و بافته میشود.

همان طرح یوزپلنگ مثلاً برای یک پسر نوجوان 18 ساله که وارد جوانی می شود ، خیلی خوب و ایده آل است . ابریشم گاهی در قالیهای پشمی برای برجستهسازی طرح و بهبود و زیبایی قالی به کار میرود. در دورة هخامنشیان، شهر کهن ساردیس، به قالیهای گرهباف خود فخر می کرده اند. در مطالب قبلی به طور کامل در مورد انواع فرش دستباف صحبت کردیم، در این مطلب از چیدانه به معرفی فرش دستباف کاشان و بررسی ویژگیها، مشخصات، انواع، مناطق مهم بافت و فروش، قیمت و چگونگی تشخیص اصل و فرع بودن این قالیهای دستباف کاشان معروف و زیبا میپردازیم. حالا که با محبوبیت قالی دستباف کاشان در ایران و جهان به صورت نسبی آشنا شدید، بهتر است به سراغ معرفی انواع فرش دستباف کاشان برویم. مثلاً وقتی میگوییم فرشی ۱۰۰۰شانه است یعنی باید در طول هر متر از آن فرش هزار گره وجود داشته باشد.

این آثار متعلق به 2800-2500 سال پیش از میلاد است. در این دوره از کارگاههای بزرگ قالیبافی سبزوار سخن رفته است. در تاریخ طبری از فرشهایی که با مو و پشم حیوانات بافته شده سخن رفته است. هر فرش دستباف حاصل ماهها و سالها بافت هنرمندانه مردان و زنان قالیباف است که طرحهای ترنج و لچک و خشتی، طرحهای ترنج ماهی و ترمه و جوشقان و بسیاری طرحهای دیگرِ برآمده از دل تاریخ و طبیعت را بر تار و پود فرش میبافند. نوع دیگر از فرش های دستباف کاشان که در بازار هم دیده می شود، فرش هایی با ترنج گرد می باشد که به صورت پشم یا گل ابریشم تولید می شوند. فرش های دستبافت گل ابریشمدارای چله ابریشم یا پنبه است و گاها و یا برگ های آن از ابریشم می باشد و ما بقی پرزها آن از کرک یا پشم است . در ادامه با فرش ماشینی کاشان آشنا ، و خواهید دانست فرش کاشان بهتر است یا فرش مشهد؟ معمولا در زمینه فرش کاشان از گیاهان گل سرخ، برگ های نوک تیز، گل های نیلوفر، اشکال هندسی و برگ خرمایی و …

فرش های دستباف ایرانی از گذشته ای دور جز کالاهای صادراتی کشور بوده و در جایگاه ممتازی قرار دارند. یعنی اگر نوشابه ، چایی ، آب و یا هر نوع نوشیدنی دیگری بر روی آن ها ریخته شود لازم نیست نگران شوید و فقط کافی است که آن لکه را با یک دستمال مرطوب و مقداری شامپو تمیز کنید تا لکه از بین برود .فرش های دستباف ابریشم، می توانند تا سال های سال برای شما باقی بمانند و بدون مشکل دوام بیاورند، به این شرط که شما بتوانید به خوبی از آنها محافظت کنید. این نوع از فرش های دستبافت سنگین و ارزان است .

قالی دستباف سوف: نوعى قالى است كه زمينه آن از پود ضخيم و نازك تشكيل شده و نقش گل و بوته ها پرزدار مى باشد. نخ پرز یا خاب: در اصل یکی از مهمترین تفاوتهای ظاهری و کیفی فرشهای ماشینی در نوع نخ پرزی است که در بافت آنها استفاده میشود، چرا که نخ پرز یا خاب همان نخی است که تمام سطح روی فرش را میپوشاند و در ظاهر فرش قابل مشاهده است همچنین کیفیت و عمر فرش نیز کاملا به آن بستگی دارد. فرش دستباف تماما از مواد طبیعی بافته میشود و به هیچ عنوان حساسیت زا نیست، با شستشو تغییر رنگ نمیدهد و علاوهبراین، این نوع فرش با انواع آب و هوای مختلف سازگار است و در تابستان خنک و در زمستان گرم است. 1. یک فرش دستباف ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته میشود که لچک ترنج بیش از همه طرفدار دارد و اکثر فرشهایی که در خانههای ایرانیان میبینید طرح ترنج است که حاشیههایی پهن در اطراف و طرحهای بیضی و دایرهای در میانه دارد و این طرح در فرشهای دستباف، از معماری دوره اشکانیان الهامگیری شده است. یکی از معروف ترین طرح های فرش دستباف کاشان که مورد استقیال قرار گرفته است، فرش دستباف با طرح لچک و ترنج است.

به غیر از مردم ایران که از قالی کاشان استقبال می کنند، مردم سراسر دنیا نیز عاشق انواع فرش دستباف کاشان هستند. علیرغم آنچه در مورد هنر بافندگان ایرانی ذکر شد لازم است بدانید که بافت فرش در بعضی از شهرهای ایران با دقت و هنرنمایی بیشتری انجام می شود که این امر موجب مشهوریت فرش در این استان ها شده است. تعداد رنگ در انواع مدل های فرش کاشان متفاوت است و در برخی از فرش ها از 8 رنگ و برخی از 10 رنگ و برخی دیگر از 12 رنگ استفاده می شود. انواع فرش دستباف کاشان نیز جزء فرش های دستباف ایرانی محبوب به شمار می روند که در دوران صفویه به اوج شکوه خود رسیده بود. این نوع از قالی دستبافت کاشان به دلیل این که از جنس پشم می باشند درشت بافته می شوند . بهترین نوع این فرش ها از الیاف پشمی بافته می شوند. فرش های دستبافت ابریشمی برخلاف ظاهر ظریف و نرم و نازکشان در برابر لکه ها بسیار مقاوم می باشند . فرش های دستبافت تمام پشم دارای مزایای از قبیل برگشت پذیری پرزها ، مقاوم بودن ، قدرت بالای جذب رطوبت ، بادوام بودن و غیره می باشد . 4. پاخور مناسبی دارند و در برابر پوسیدگی و پارگی مقاوم هستند.

قالیچه همان طور که از نامش پیداست از نظر ابعاد، حتی از کوچکترین نوع قالی نیز کوچکتر است. متداول ترین اندازه های فرش دستباف ایرانی 6متر، 9متر، 12 متر و 24 متر است که با توجه به فضای محیط انتخاب می شود. 3 متر بافته شده و ارزش هنری آن بسیار بالا است. ۶ متر هستند، با نام قالی شناخته می شوند. انواع فرش دستباف کاشان که در بازار موجود هستند را بر اساس انواع ابعاد، انواع طرح ها، انواع رنگ و انواع مواد اولیه برای شما نام برده خواهد شد. البته فرش های دستباف با اندازه های ۱۴ متری، ۷ متری، ۱۰ متری و غیره بافته می شود ولی متداول ترین ابعاد برای تولید فرش دستباف در کاشان ابعادی است که در ابتدای این بند ذکر شد. از نظر ابعاد هم رایج ترین قالی های دستباف کاشان در ابعاد ۶، ۹ و ۱۲ متری است. ویژگیها، مشخصات و قیمت فرش دستباف کاشان با سایر مراکز بافت فرش در ایران متفاوت است. از سوی دیگر، برای تعیین اهمیت نسبی عوامل مؤثر بر مطلوبیت معیشت خانوارها، مقایسة زوجی شاخصهای مدنظر در نرمافـزارهای Expert Choice انجام شده است. عوامل تعیین کننده در قیمت فرش ماشینی عبارتند از شانه و تراکم، جنس الیاف، رنگ و طرح فرش.

فرش دستباف ایران عمری به درازای تاریخ هنر و فرهنگ ایرانی دارد شناخت جهانیان از قالی ایران و ستودن آن ناشی از تلاش و شوریدگی مردمانی است که ذوق هنری را با جاذبه های پر رمز و راز فرهنگ و هنر ملی درآمیخته اند فرش بعنوان یکی از ارزشمندترین دستاوردهای مردم ، خود یک فرهنگ می باشد. نگاه کردن به فرش مشهد، درست مانند نگاه کردن به تاریخ جامعهای است که در آن بافته شده است. این قالیها به نقش هیکلهای مردان و شیردالهای افسانهای آراسته بوده است. فرش های دستباف کاشان به خاطر طرح، رنگ، تعداد رج و کیفیت قابل قبولشان الان مورد احترام هستند و یکی از گزینه های مردم برای خرید فرش به شمار می روند.

از جمله مهمترین طرحهای فرشهای فانتزی اشکال هندسی ، نگارههای ساده و خوانا ، پیروی از الگوهای چینشی و ترکیبی از تمام موارد مطرح شده است و مانند طرحهای سنتی دارای نقش مشخصی نیست و معمولاً برای خانهها با سبک معماری و دکور امروزی مناسب خواهد بود . یک رومیزی قلمکاری، یک ساعت و یک جفت شمعدان قدیمی به تنهایی می توانند یک دکور کامل را خلق نمایند. فرشهای ظریف ، ابریشمی ، قدیمی و عتیقه که ممکن است کم دوام تر باشند و یا فرش هایی با زمینه روشن را جهت استفاده برای اتاق نشیمن ، نهارخوری و اتاقهای کودکان به کار نبرید. این نوع فرشها برای استفاده در اتاقهای خواب در نظر گرفته میشوند در حالی که استفاده از آنها در اتاق خواب کار درستی نیست و ممکن است باعث ایجاد حساسیت برای کودکان گردد. رایج ترین نوع تولید فرش دستباف در کاشان در اشکال هندسی مستطیل است.

فرش دستباف تمام ابریشم کاشان در برابر نور خورشید، گرما، حرارت مستقیم آسیب نمی بیند، اما رطوبت و بید می تواند عامل مهمی برای تخریب بافت فرش باشد. این فرش ها، نقص های ناچیزی دارند، به همین دلیل نمی توانیم به شما بگوییم که آنها کاملا از کجا ناشی شده اند. بی شک تمامی محصولات و فرش های دستبافی که به دست اساتید هنرمند این دیار خلق می شود، رنگ و بویی خاص دارد که در هیچ کجای جهان نمی توان مانند آن را یافت. جهت مشاهد محصولات قالین شامل: قالی، فرش ترکمنی، تابو فرش ، پشتی دستباف ترکمنی، گلیم و … جاجیم بافتهای نازک و با لطافت بیشتری نسبت به گلیم است. این نوع از فرش های دستبافت دارای قیمت کمتری نسبت به فرش دستبافت تمام ابریشم است . این نوع فرش ها دارای الیاف صد درصد اکرولیک می باشد. تلفیق هنر طراحی و نقاشی و هنر کهن و اصیل فرش در کنار ارزش های مادی فرش ها اصالت معنوی به آنها می بخشد. یکی از علتهایی که بعضیها فرش دستباف را از چیدمان خانه کنار گذاشتند، شلوغی نقشهای دستباف است. لذا پيش از خريد ، اندازه گرفتن مساحت فضا ضروري است.

حاشیه، لچک و ترنج فرش های لاکی به رنگ سرمه ای دیده می شوند. همانطور که در پاراگراف قبلی هم به آن اشاره کردیم، فرش لاکی از معروف ترین فرش های دستباف کاشان به شمار می رود. این فرش ها که معمولا به رنگ لاکی و کرم در بازار یافت می شود و دارای حاشیه سرمه ای هستند، ترنجی به شکل یک لوزی با دو کلاله در بالا و پایینشان دارند. که محصولات تولیدی با این فرش ها کیفیت بالایی دارند و جزو فرش های درجه یک می باشند. به علت سخت تر بودن تولید فرش های گرد و بیضی، کمتر محصولات فرش دستباف کاشان را با اشکالی غیر از مشتطیل خواهیم دید. فرش ماشینی طرح تیتانیوم 1200 شانه تراکم 3600 برجسته طرح و بافت جدید از مجموعه فرش ماشینی کاشان است. به عنوان مثال رنگ زمینهی آن غالباً قرمز است و طرح آن به صورت نقش یک مدالیون مرکزی با حاشیهی وسیعی پر از گل است. اصالت فرش افشار با تناژ رنگ قرمز تا آبی و طرحهایی به صورت اشکال هندسی مشخص میشود. امروزه نیز طرحهایی که حاکی از یک برش از تاریخ و یا داستانی هستند، تبدیل به نقشی بر روی فرشهای ماشینی و یا دستباف میشوند.

یا اعضای خانواده ورزشکار هستند اقدام مناسب در هنگام خرید خوب آن است که فرشی را انتخاب کنیم که طرحها و نقشههای آن شلوغ و تیرهرنگ باشد. شرکت فرش اصل تولید کننده فرش های دستباف درجه یک کاشان با قیمت بسیار مناسب است . خرید فرش دستباف ایرانی با قیمت مناسب نیازمند شناخت از فرش دستباف و نحوه نگهداری آنهاست. تکه فرشی با نقوش هندسی در موزة اوقاف استانبول نگهداری میشود. بی شک هیچ کسی تمایل به خرید فرشی نخواهد داشت که از نظر کیفیت، در سطح پایینی قرار داشته باشد. تراکم هایی که در عرض فرش به کار میروند را در اصطلاح شانه می گویند. در سال 1392 با توسعه و گسترش خط تولید بافت فرش ماشینی بهعنوان اولین تولیدکننده فرش 1000 شانه در جهان شناخته شد و همچنین در سال 1394 با تولید فرش 1200 شانه با تراکم 3600 فعالیت خود را توسعه داد. بنابراین تولید فرشهای نفیس و مدرن با شانه و تراکم کم امکان پذیر است. هنر اصیل فرش دستباف ایرانی شهرت جهانی دارد، دلیل این شهرت اول از بابت قدمت و ظرافت هنری و بعد از بابت ویژگیهای خاص بافت این نوع فرش است.