آقای فرش؛ نگاهی به زندگی خانواده فرهی و چند دهه فعالیت در حوزه فرش ماشینی

اگر گذرتان به بازار فرش و صنایع دستی افتاده باشد، حتماً محو تماشای طرحهای رنگارنگ و متنوع فرشهای دستباف شدهاید. یافتههای مرکز پژوهشهای مجلس نشان میدهد که قوانین و مقررات متعددی پس از انقلاب بهمنظور توسعه فرش دستباف به تصویب رسیده که از مقاصد و اهداف آنها میتوان به مواردی مانند اعطای یک میلیارد و پانصد میلیون ریال وام برای اجرای طرح ایجاد بازار موقت فرشدستی ایران، برخورداری صادرکنندگان فرش از تخفیف پیمان ارزی در صدور فرش، تسهیل صادرات فرش، تسهیل صدور روادید برای اتباع خارجه بهمنظور انجام معاملات فرش در ایران، جبران بخشی از خسارتهای وارد شده به تولیدکنندگان فرش، فراهم کردن بیمه بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو، مستثنا کردن فرش از شمول واردات ۲۹ قلم کالای مصوب در راستای حمایت از تولید داخل، حمایت از تاسیس و اداره مجتمعهای بزرگ و متمرکز قالیبافی و بیمههای اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایعدستی شناسهدار اشاره کرد.

فرش مدل چکاوک نقشه زیبا و کلاسیکی دارد و در رنگ های سورمه ای، لاکی و فیلی تولید می شود. هم از نظر طرح و نقشه دیگر از اصول و ساختار پیشین بهره مند نیستند. منظور از فرش کلاسیک علاوه بر طرح های اصیل ایرانی طرح هایی است که از نظر رنگبندی و ساختار نقشه و بافت آن شبیه به طرح های اصیل باشند هرچند خود طرح جدید بوده و سابقه بافت درخشانی روی فرش دستباف نداشته باشد. امروزه اکثر فرشهایی که طراحی میشوند،شامل نقشه های شلوغ و پر گل و بوته می باشند که اکثر رنگها را با ظرافت خاصی کنارهم قرار داده است و فقط یک یا دو رنگ غالب در آن وجود دارد که رنگ فرش را با آن رنگ غالب ( رنگ بوم ) معرفی میکنند.

استفاده از فرش دستبافت بهعنوان یک زیرانداز گرانبها و یک اثر زیبای هنری، فقط منحصر به ایران نیست، به جرئت میتوان گفت در سراسر دنیا کمتر خانهای یافت میشود که بدون فرش باشد، خانهی بدون فرش فضایی بیروح و سرد است، نیاز به خرید این کالا هر روز بیشتر میشود. اگر فرش ماشینی را در جاهایی که استفاده از آن زیاد نیست، پهن میکنید فرش گل برجسته دوام و زیبایی خود را حفظ خواهد کرد. اگر قصد خرید فرش بدون ترنج و با طرح افشان دارید، می توانید فرش طرح افشان را از فروشگاه فرش کوروش خریداری کنید. در واقع این فرش های ماشینی با استفاده از ظریف ترین نخ های بافته شده در صنعت نساجی بافته می شوند. فرش افشان الماس، با طراحی زیبا یکی از جدید ترین انواع فرش است که رنگ های روشن و شادی دارد.

در ادامه ا همراهی کارشناسان در گالری فرش شاهکار مشهد با این نکات آشنا می شوید و میتوانید برخی از مدل های مختلف فرش ماشینی جدید و سایت 700shane شیک را ببینید. مدلهای گوناگون فرش از قدیم تاکنون طرفداران خاص خود را داشته اند. دلیل اینکه این دو دسته در این بخش در کنار هم قرار گرفته اند وجود دو وجه مشترک خاص میان آنهاست. علاوه بر کاشان و تبریز فرش های دستبافت قم، مشهد و اصفهان نیز جزو معروف ترین و با کیفیت ترین برند های فرش دستبافت ایرانی هستند که هر کدام سبک، طرح و جنس خاص و مختص به خود را دارند. برای مثال طرح طبیعت، پرتره، حیوانات، شعرهای معروف، آیههایی از قرآن و نقاشیهای مشهور مثل شام آخر، جزو رایجترین طرحها هستند. گرچه تابلو فرشهای اصیل همگی دستباف هستند و از مصادیق هنر فاخر ایرانی به شمار میروند، اما امروزه تعداد زیادی از تابلو فرشهای ماشینی در بازار عرضه میشود که طرفداران خود را نیز پیدا کردهاند، نظر به اینکه تابلو فرش دستباف جزو کالاهای لوکس بهحساب میآید، میتوان گفت هدیهای ارزشمند و منحصربهفرد است. و فرش مورد دلخواه خود را با قیمت ارزان و گارانتی ۵ ساله به صورت آنلاین خریداری نمایید.

در زمان خرید فرش ماشینی برای اتاق کودک از طرح های برجسته بهشدت خودداری کنید زیرا در صورت کثیف شدن و ریختن آشغال بر روی آن، تمیزکردن و نظافت آن ها سخت است و مواد ریخته شده لابهلای طرحها باقی میمانند. تنوع طرح و جذابیت رنگ تابلو فرشهای طرح گل، حتی سخت پسندترین افراد را هم مجذوب خود میکند. این فرض قابلیت شستشو با انواع شویندهها را دارد. بنابراین هر سلیقه ای که دارید، می توانید به راحتی از انواع فرش ماشینی جدید برای دکوراسیون منزل تان استفاده کنید. اما متاسفانه به دلیل کمبود اطلاعات تخصصی در حوزه فرش ماشینی، مجبور به انتخاب هایی می شوند که ممکن است پس از گذشت مدت کمی از انتخاب خود ناراضی باشند. وزن فرش به این دلیل در قیمت تاثیر دارد که میزان مواد اولیه به کار رفته در آن را نشان می دهد. در نقشه چکاوک به دلیل بالا نبودن تعداد رنگ مورد استفاده در بافت فرش، بسیار شبیه فرش های ترک می باشد. تراکم یعنی تعداد گره های موجود در یک متر طول فرش.

اما عده ای دیگر نیز هستند که فرش خود را بر اساس شلوغی و خلوتی طرح زمینه آن و یا با تکیه بر روانشناسی رنگها انتخاب می کنند. خرید فرش ماشینی باید با دقت انجام شود زیرا باید زیبایی و کیفیت را در کنار هم داشته باشد تا پس از چندین سال استفاده از آن دلزده نشویم. عوامل موثر بر قیمت فرش – آیا مدل فرش هم تاثیری دارد ؟ این موضوع نیز بر ریز بافتی و افزایش قیمت فرش موثر است. واقعیت این است که بهترین فرش ماشینی برای هر خانه، بسته به شرایط آن خانه و خانواده دارد.

یعنی یک دستگاه که مخصوص فرش بافت فرش ماشینی 1000 شانه است، برای فرش 1200 شانه به کار میبرند. فرشهای 700، 1000، 1200 شانه نیز در بازار موجود میباشند که هرکدام در مواقع نیاز میتوانند یک خرید ایدهآل باشد. این محصول که با مدرن ترین و پیشرفته ترین دستگاه ها بافته می شود، تراکم و شانه بالاتری نسبت به فرش 700 شانه، 1000 شانه و فرش 1200 شانه دارد. الیافی که در بافت فرش ماشینی استفاده می شود از باکیفیت ترین نوع الیاف است که همان طور که گفته شد این الیاف از جنس پلی استر، نایلون، آکریلیک و… برای شناسایی جنس فرش باید به چله ی فرش نگاه کنید، نخ چله معمولا از جنس پشم، پنبه و ابریشم است.

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از آینده نگر، شرکت سپهر کاشان اولین مجموعهای است که احمد فرهی آن را در دهه 70 تاسیس کرد. فروشگاه فرش افرند افتخار دارد به پشتوانهی سالها تلاش مستمر شرکت نساجی سبحان (از سال ۱۳۷۳) که در زمینهی تولید، عرضه و صادرات فرش ماشینی فعالیت داشته است. فرش مدل نیلا از نقوش جدید فرش کاشان است که با وجود سایه و روشن در نقشه، نمایی سه بعدی به فرش داده و در نظر اول فرش به صورت برجسته به نظر می رسد. تکنولوژی روز دنیا، بهترین مواد اولیه و نیروی انسانی توانمند سه رکن پویایی و پیشرفت برندی است که کوشیده با تکیه بر تولید محصول با کیفیت جایگاهی شاخص در صنعت فرش ماشینی را از آن خود سازد. کنید. البته به دلیل اینکه رطوبت را به خود جذب میکند، مناسب مکانهای مرطوب نیست. تشخیص اینکه فرش با دستگاه مناسب شانه خود بافته شده است یا اینکه یک فرش تبدیلی است، سخت میباشد و تنها راه برای خرید فرش ماشینی باکیفیت اعتماد به برندهای نامآشنا تولیدکننده فرش ماشینی است.

اگر استفاده از فرش شما زیاد است و احتمال کثیف شدن و شستوشوی آن توسط قالیشویی بالاست، توصیه میکنیم فرش با الیاف اکریلیک را خریداری نمایید زیرا هم در برابر نور خورشید و هم در برابر شستوشو مقاومت بالایی را از خود نشان میدهد. پشتی های سفارشی فروشگاه اینترنتی فرش بست بافت، مشکل کج شدن و حالت از دست پشتی را ندارد و در نهایت اگر بر اثر فشار زیاد بر روی پشتی مانند همچون پریدن زیاد بچه روی پشتی یونیلیت داخل ان بشکند، با هزینه ای بسیار کم قابل تعویض است. همانطور که قبلا گفته شد، فرش های دست باف هرگز بی عیب و نقص نیستند و این مسئله به خوبی در گرهها قابل مشاهده است. در فرشهای ماشینی، به دلیل ضخامت کمتر نخهایی که در بافت آنها استفاده میشود، تعداد این گرهها میتواند تا حد مشخصی افزایش باید. اگرچه بالارفتن تعداد شانههای فرش آن را بسیار چشمنواز میکند، اما از ارتفاع و ضخامت خاب آن میکاهد. حاشیه فرش دستباف، امتدادی از زمینه فرش است که در تصویر ذیل آن را مشاهده می کنید.

در دنیای فرش جدیدترین ماشینآلات میتوانند فرش 1500 شانه را ببافند و هنوز دستگاه به دنیای فرش وارد نشده که فرش با شانه بیشتر را تولید کند. قالی بافی چهره و منظره برای نخستین بار توسط ” محمود آقاحکیم ” وارد زندگی اهالی سردرود شده است. تابلو فرش چهره یکی از جذابترین انواع تابلو فرشها، تابلوهای طرح چهره است. قیمت فرش ماشینی 700 شانه نیز به نسبت انواع فرش ماشینی به مراتب پایین تر می باشد. در صورتی که فرش انتخابی شما بوی مواد پلاستیکی ندهد، جنس آن به صورتی باشد که هنگام دست کشیدن بر آن دستتان بهراحتی بر آن سُر بخورد و رنگ و نقشهای آن شفاف باشد، میتوان گفت انتخاب درستی داشتهاید و فرش شما از اکریلیک تهیه شده است. اگر خرید یک فرش ماشینی بدون پرز برای شما ملاک است، حتماً به طرحهای این نوع فرش نگاهی بیندازید.

این بدین دلیل است که بخش قابل توجهی از فرش را نخ خاب آن تشکیل می دهد. متأسفانه برخی از برندهای معتبر فرشهای تبدیلی را بهجای فرشهای با شانه واقعی به فروش میرسانند که کیفیت زیادی ندارند. همیشه چه برای خرید تابلو فرش و چه برای خرید فرش به پشت فرش دقت کنید. این تراکمهای عرضی و طولی بیانکننده ظرافت و زیبایی فرش ماشینی میباشند و هر چه تعداد آن ها بالاتر رود، قیمت فرش ماشینی نیز افزایش مییابد. در فرش های مدرن هر چه تعداد شانه و تراکم بیشتر باشد، به علت بالا رفتن کیفیت و همچنین جدیدتر شدن دستگاه بافنده، قیمت فرش فانتزی هم افزایش خواهد یافت. هرچه تعداد این گره ها بیشتر باشد فرش، ریزباف تر و در نتیجه قیمت فرش بیشتر خواهد بود. تراکم طولی فرش در بین مردم به همان تراکم معروف است.

خرید فرش ماشینی یکی از اولویتهای زندگیهای ماست زیرا خانه ایرانی بدون فرش چندان زیبا به نظر نمیرسد. این تابلو فرش زیبا در ابعاد 50 در 70 و… شاید بتوان برخی از فرش های وینتیج یا کهنه نما را در این گروه قرار داد. اگر برای نشستن بیشتر از مبل و صندلی استفاده میکنید، فرشهای 1500 شانه انتخاب مناسبی است زیرا ظرافت و زیبایی بسیار شیکی دارند، اما اگر عادت نشستن و استراحت بر روی فرش را دارید، بهتر است فرش با شانه کمتر را خریداری نمایید. این شرکت به منظور اطمینان و اعتقاد بخشیدن به مشتریان خود سیستم تضمین کیفیت مناسبی را مطابق استاندارد مدیریت کیفی ISO 9001/2008 بهینه سازی کرده است. البته نکته قابل توجه این است که در فرش ماشینی بیشتر جنس نخ خاب فرش را معیار ارزش گذاری قرار می دهند. ۲- بررسی گره های فرش جز نکته ی بعدی و قابل توجه میباشد به طوریکه پشت کار به راحتی میزان درشت و ریز بودن گره ها را نشان میدهد از طرفی هر چقدر گره ها ریزتر باشند در نتیجه تابلو زیباتر خواهد بود.